Pogača – recept za lisnatu pogaču i druge ukusne pogače

Priprema testa za domaću pogaču.
Sadržaj

Pogača je tradicionalni domaći hleb kružnog oblika, koji se u prošlosti u domaćinstvima pravio svakodnevno, a danas predstavlja prilog jelu koji se priprema, a zatim i služi uglavnom isključivo u svečanim prilikama.

U različitim zemljama i kulturama postoje različite vrste pogača sa specifičnim imenima i načinima pripreme. U Srbiji, „pogača“ se obično odnosi na okruglo ili ovalno hlebno pecivo koje se peče u rerni. U drugim mestima, kao što su Bliski istok i Mediteran, popularne su pogače poput pita, somuna i drugih vrsta koje se prave od tankog testa i obično se peku na otvorenom plamenu ili u peći.

Pogače se često služe kao prilog jelima, koriste se kao osnova za sendviče ili se jedu samostalno sa raznim nadevima kao što su sir, meso, povrće ili umaci. Ovi specifični recepti i oblici pogača variraju širom sveta, pa se razlikuju u različitim kuhinjama i kulturama. Kod nas, najpopularnija je lisnata pogača kružnog oblika i ona se obično služi na slavama, ili prazničnim trpezama. Osim toga, često se sprema kafanska pogača, kao i posna pogača (uglavnom za posne praznike poput Badnje večeri ili posne slave).

U nastavku teksta čekaju vas najbolji recepti za različite tipove i vrste pogača. Uživajte u pripremi, a svakako i ukusu!

Lisnata pogača recept – kako se pravi najukusnija lisnata pogača?

Spremili smo za vas provereni recept za neodoljivu lisnatu pogaču.

I svojim reprezentativnim izgledom, i fenomenalnim, blagim ukusom koji se lako uklapa uz svako jelo – domaća pogača će oduševiti svakog gosta na svečanoj trpezi. Lisnata pogača je mekana, sočna i puna ukusa, idealna za doručak, užinu ili za posebne prilike. Pratite ove jednostavne korake i lako ćete savladati pripremu ovog tradicionalnog peciva.

Jeste li spremni za pripremu svoje prve lisnate pogače? Evo recepta!

Sastojci

  • 500 g brašna

  • 20 g kvasca

  • 2 dl Moja Kravica mleka (možda će biti potrebno malo više)

  • 1 kafena kašičica soli

  • 1 kafena kašičica šećera

  • 5 kašika ulja

  • 150 g Moja Kravica maslaca

  • 1 žumance za premazivanje testa

  • Susam za posipanje

Priprema

  1. U jednoj posudi, sipajte brašno i napravite udubljenje u sredini. U to udubljenje zatim sipajte šećer, kvasac i malo Moja Kravica mleka (koje treba da bude sobne temperature). Ostavite da se kvasac aktivira.

  2. Nakon što kvasac fermentiše, dodajte so, ulje i preostalo mleko u smesu. Mesite testo sve dok ne postane glatko i prestane da se lepi za posudu.

  3. Nakon toga, ostavite testo na toplom mestu da fermentiše.

  4. Kada testo naraste, premestite ga na površinu posutu brašnom. Podelite ga na 5 jednakih delova i oblikujte svaki deo u lopticu. Ostavite ih da odmaraju oko 10 minuta.

  5. Svaku lopticu razvucite da bude veličine plitkog tanjira i zatim ih premazujte omekšalim maslacem. Slažite ih jednu na drugu, stavljajući petu lopticu na vrh, bez premaza.

  6. Sada razvucite testo u krug prečnika od otprilike 45 cm. Od tog kruga isecite obruč širine 2-3 cm.

  7. Preostali krug isecite na 16 jednakih delova.

  8. Svaki trougao zarolajte, ali ne kao obične kiflice, već tako da se jedna strana pravilno savija uz jednu stranicu trougla.

  9. Ređajte ove trouglove u tepsiju koju ste unapred premazali uljem ili maslacem, tako da šira strana bude okrenuta prema ivici tepsije. Najbolje da koristite tepsiju standardne dimenzije prečnika 26 cm, ili njoj sličnih dimenzija.

  10. Iz ostatka obruča napravite 4 male ruže i postavite ih u sredinu tepsije.

  11. Ostavite testo na toplom mestu da naraste, a zatim ga premažite umućenim žumancem, pospite susamom i pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200°C. Kada lisnata pogača počne da dobija zlatno-smeđu boju, smanjite temperaturu na 180°C i pecite dok se pogača potpuno ne ispeče, što obično traje oko 45 minuta. Videćete da je pogača gotova po zlatnoj boji korice, a uvek možete koristiti i dobro poznatu metodu bockanja viljuškom da proverite da je pogača dobro pečena i iznutra.

Bonus savet:

Ako želite da pripremite testo za lisnatu pogaču unapred (što je često dosta praktičnija opcija, s obzirom na to da se uz pogaču obično priprema i cela svečana trpeza) , slobodno ga umesite veče prethodno i čuvajte ga u frižideru. Ujutro ga izvadite, ostavite da odstoji oko 30 minuta na sobnoj temperaturi, premazite žumancetom, pospite susamom i pecite kao po prethodno ispisanom receptu.

Slatka pogača za orasima – neobičan način da zasladite trpezu

Slatka pogača je raskošnija i bogatija od standardne. Pošto se priprema u retkim prilikama, ona predstavlja originalan način da iznenadite goste i budite sigurni – uz nju ćete ostaviti snažan utisak na svakoga i u svakoj situaciji.

Pa, ako vam je to cilj – oduševite goste uz ovaj recept za slatku pogaču sa orasima!

Sastojci za slatku pogaču sa orasima:

Za testo:

Za fil:

Za preliv:

  • 1 žumance
  • Malo Moja Kravica mleka
  • Šećer u prahu za posipanje

Priprema slatke pogače sa orasima:

  1. Ugrejte Moja Kravica mleko do mlake temperature i dodajte šećer i suvi kvasac. Ostavite da kvasac nadođe, što traje otprilike 10 minuta.
  2. U velikoj posudi, pomešajte brašno i prstohvat soli. Dodajte nadošli kvasac, 2 jaja i mekani maslac. Zamesite mekko testo. Pokrijte posudu čistom krpom i ostavite da testo naraste na toplom mestu, oko 1-2 sata, dok se ne udvostruči u veličini.
  3. U međuvremenu, pripremite fil. U posudi, pomešajte mlevene orahe, šećer, med i Moja Kravica pavlaku. Dobro promešajte sve sastojke dok ne dobijete glatku smesu.
  4. Kada je testo naraslo, premesite ga na pobrašnjenoj površini. Podelite ga na dva dela.
  5. Prvi deo testa razvucite u pravougaonik veličine pleha koji ste unapred obložili papirom za pečenje. Premažite filom od oraha.
  6. Prekrijte fil drugim delom testa i pritisnite ivice kako biste zatvorili pogaču.
  7. Umutite žumance sa malo Moja Kravica mleka i premažite pogaču.
  8. Stavite pogaču u prethodno zagrejanu rernu na 180°C i pecite je oko 30-40 minuta, dok ne postane lepo zlatno smeđa.
  9. Kada je dovoljno dobro pečena, vreme je da se pogača vadi iz rerne i ostavi da se potpuno ohladi.
  10. Pre služenja, pospite pogaču sa šećerom u prahu.

Ostalo je da sačekate da se slatka pogača malo prohladi, poslužite je i – uživate!

Integralna pogača za duži osećaj sitosti

Ovaj recept za integralnu pogaču daje mogućnost da pripremite ukusnu, ali i zdravu pogaču, koja će vas zadovoljiti na više nivoa. Integralno brašno, koje se koristi kao osnovni sastojak, bogato je vlaknima i hranljivim materijama koje doprinose boljem zdravlju. Osim toga, upotreba Moja Kravica kiselog mleka daje sočnost i karakterističan ukus ovoj pogači, čineći je još ukusnijom.

Ono što čini integralnu pogaču posebno korisnom jeste činjenica da daje duži osećaj sitosti. Zbog visokog sadržaja vlakana, ovaj hleb sporije se vari, što znači da ćete se osećati siti duži vremenski period. Ovo je izvanredan izbor za one koji žele da održe ravnotežu u ishrani i osećaju se zadovoljno i energično tokom celog dana.

Hajde da zajedno pripremimo ovu zdravu i ukusnu integralnu pogaču!

Integralna pogača sastojci:

  • 450 g integralnog brašna
  • 3 kašike belog pšeničnog brašna
  • 200 ml hladne vode
  • 3 kašike Moja Kravica kiselog mleka
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica soli
  • 3 kašike ulja
  • 1/3 kocke (oko 14 g) svežeg kvasca

Priprema integralne pogače:

  1. U mlaku vodu umutite 3 kašike Moja Kravica kiselog mleka. Dodajte izmrvljeni kvasac, šećer i 3 kašike belog pšeničnog brašna u ovu smesu. Ostavite 5-10 minuta da se kvasac aktivira.
  2. Čim se kvasac aktivira, dodajte ulje i so. Umesite meko testo od integralnog brašna koje ne lepi.
  3. Premažite veću posudu uljem i ostavite testo da dobro naraste. Ne zaboravite da prekrijete posudu krpom ili providnom folijom. Testo treba da se poveća u zapremini tri puta.
  4. Kada je testo gotovo, premesite ga šakom sa integralnim brašnom i oblikujte pogaču. Postavite papir za pečenje u pleh, pospite ga sa malo brašna i stavite pogaču preko njega. Pospite pogaču dodatnim brašnom i napravite nekoliko površinskih rezova.
  5. Ponovo ostavite pogaču da naraste oko 15-20 minuta.
  6. Pecite je u unapred zagrejanoj rerni na 180 stepeni Celzijusa oko 50 minuta, ne manje. Hleb od integralnog brašna zahteva duže vreme pečenja.
  7. Nakon pečenja, umotajte pogaču u čistu krpu i ostavite da odmori 20-30 minuta. Ovaj hleb ima karakterističan ukus i strukturu, a uz dodatak Moja Kravica mlečnih proizvoda, biće još sočniji i ukusniji.

Autentična kafanska pogača – recept za ljubitelje rustičnih ukusa

Ovaj jednostavan recept za kvasnu kafansku pogaču donosi klasičnu domaću poslasticu koju ćete rado pripremati iznova i iznova.

Kafanska pogača ima mekano testo bogatog ukusa, spremno je za uživanje u svakoj prilici! Ova pogača će vas oduševiti svojom jednostavnošću i fantastičnim ukusom.

Sastojci za kafansku pogaču:

  • 1 kesica suvog kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica soli
  • 2 kašike ulja
  • 200 ml tople vode
  • 300 g brašna

Priprema kafanske pogače:

  1. U većem sudu, sipajte toplu vodu i dodajte suvi kvasac, šećer, so i ulje. Dobro promešajte sve sastojke dok se kvasac ne rastopi.
  2. Odmah dodajte brašno u smesu i umesite mekano testo. Prebacite testo na radnu površinu i oblikujte ga rukama. Dlanovima lagano pritiskajte testo kako biste postigli željenu debljinu pogače. Imajte na umu da bi trebalo da bude tanja, jer će narasti tokom pečenja.
  3. Prebacite testo na papir za pečenje, a zatim ga stavite u tepsiju. Viljuškom izbockajte površinu testa.
  4. Uključite rernu na 250 stepeni Celsiusa. Nakon 15 minuta, stavite pogaču u rernu da se peče.
  5. Pecite pogaču dok ne postane zlatno smeđa. Zatim smanjite temperaturu rerne na 180 stepeni Celsiusa i pecite je do kraja. Ukupno pečenje treba da traje otprilike 20 minuta.
  6. Nakon što izvadite pogaču iz rerne, poprskajte je sa malo vode i umotajte je u pamučnu krpu. Ostavite je da se malo prohladi pre serviranja.

Pogača nije teška za pripremu, zar ne?

Za hladan doručak i večeru, pogača se služi uz omiljene domaće suhomesnate i Imlek mlečne proizvode, a obavezno Moja Kravica jogurt. Za porodični ručak – pogača najbolje ide uz tradicionalna domaća jela, uz koje će upotpuniti trpezu. Ovako poslužena pogača nikoga neće ostaviti ravnodušnim!

Podelite ovaj tekst:

Upišite ovde

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Scroll to Top

Koristimo kolačiće za upravljanje korisničkim iskustvom, prikazivanje personalizovanog sadržaja i postizanje poslovnih ciljeva kompanije Imlek.